Čtenářský deník

Největší databáze referátů literárních děl, spisovatelů, básníků i literárních postav české i světové literatury.

Aktuality

16. 6. 2012 – Byl zprovozněn čtenářský deník.

Nejnovější referáty

Zánik domu Usherů

(Poe Edgar Allan)

Zánik domu Usherů je synonymem gotického hororu. Nachází se snad v každé antologii strašidelných povídek a není se čemu divit, že vyšla i jako samostatná kniha (u nás s ilustracemi Petra Nikla) . Existuje samozřejmě i několik filmových zpracování tohoto díla, ze kterých je nejzajímavější stejnojmenný film Jana Švankmajera a také adaptace dalšího z Poeových obdivovatelů-režiséra Rogera Cormana, který obsadil do hlavní role prototyp hororového hrdiny, Vincenta Price. Povídkou se inspiroval také Robert Bloch (např. autor Psycha), který námět použil do své povídky Muž, který sbíral Poea.

Autor

Americký spisovatel Edgar Allan Poe se narodil 19. ledna 1809 v Bostonu. Fanoušky si získal hlavně díky svým temným povídkám, jejichž počet se blíží k sedmdesátce. Řadí se mezi nejznámější spisovatele období romantismu, na čemž má svůj podíl rozhodně i Havran.

Roku 1836 si vzal svou vlastní sestřenici, která o jedenáct let později zemřela. Většinu svých výdělků utratil Poe za alkohol a drogy, čemuž odpovídalo jeho dílo i jeho smrt. Zemřel totiž 7. října 1849 pár dní poté, co byl nalezen na mol opilý na ulici.

Charakteristika

Povídka byla do češtiny přeložena pod několika názvy: Zkáza domu Usherů, Pád domu Usherů, Zánik domu Usherova a další. Nejčastěji se ale objevuje pod názvem Zánik domu Usherů (v originále The Fall of the House of Usher).

Autor zde využívá náměty, které se v jeho dílech několikrát opakovaly: psychické poruchy a hlavně pohřbení zaživa, kterému se věnuje také v povídkách Sud vína amontilladského, Zrádné srdce, Berenice a nebo Předčasný pohřeb.

Děj se odehrává na blíže nespecifikovaném času a místě.

Hlavní postavy

Roderick Usher - vznešený potomek starého rodu Usherů. Trpí psychickou chorobou a přecitlivěním smyslů.

Vypravěč – mladý muž, který se vydává za svým dávným přítelem.

Madeline Usherová – Roderickova nádherná sestra, trpící vážnou nemocí.

Jazykové prostředky

Povídka je vyprávěna v ich-formě, prostřednictvím vypravěče, který je sám součástí děje. Autor zde dovedně pracuje s gradací příběhu (zpočátku dlouhé popisování starého domu a Rodericka, na konci pak rychlé tempo vyprávění).

Obsah

Vypravěč příběhu dostane dopis od svého přítele z dětství, který ho prosí, ať přijede na jeho panství. Vydává se tedy k jeho neupravovanému domu, ukrytého uprostřed močálů. Roderick vypadá špatně. Tvrdí, že je to rodovou chorobou. Má prý přecitlivělé smysly a necítí se moc dobře.

Při svém pobytu v domě rodu Usherů se vypravěč několikrát setká i s krásnou Madeline Usherovou, Roderickovou sestrou. Ta trpí podobnou chorobou a pár dní po příjezdu vypravěče na panství Madeline umírá. Oba muži ji tedy uloží do rodinné hrobky, která se nachází pod domem.

Od té doby ale slýchává vypravěč zvláštní zvuky a několikrát slyší, jak Roderick sestupuje po schodech ke sklepu. Zhruba po týdnu vypadá Roderick vystrašeněji a mrtvolněji než obvykle. Vyruší ho jakýkoliv zvuk a proto mu vypravěč začne číst na uklidnění knihu. Po chvíli se ale začnou ozývat ze sklepa zvuky, korespondující s dějem knihy. Roderick se přiznává, že ví, že Madeline byla pohřbena zaživa. Ví to už několik dní, protože jeho sluch je citlivý na každý pohyb. Neměl ale odvahu, zachránit jí.

V tom okamžiku otevře vítr velké dveře do pokoje, ve kterém se oba muži nacházeli. Ve dveřích stála děsivě vyhlížející Madeline, která se s křikem vrhla na svého bratra. Ten ihned zemřel.

Vypravěč prchá z domu a když se v dostatečné vzdálenosti otočí, naskytne se mu výhled na starý dům, který se bortí do močálu a pohřbívá v sobě poslední členy staré rodiny Usherů.